Jak dbać o małą architekturę miejską?

897A5230

Mała architektura miejska jest istotna z kilku powodów. Elementy małej architektury to m. in. ławki, kosze na śmieci, a także donice czy stojaki rowerowe. To dzięki nim publiczna przestrzeń może być bardziej funkcjonalna. Ich użytkowanie poprawia wygodę zarówno mieszkańców jak i osób, odwiedzających miasto. Ważną rolę odgrywa tu również estetyka, od której w dużej mierze zależy to, jak miasto będzie odbierane przez innych. Elementy małej architektury miejskiej, które z pozoru mogą nie wydawać się bardzo istotne, mają spory wpływ na budowanie wizerunku lokalnego. Z tego powodu warto zadbać o to, by wyróżniały się funkcjonalnością, estetyką oraz trwałością. 

Jak dbać o elementy małej architektury?

Jeśli chcemy, aby elementy małej architektury długo nam służyły oraz dobrze wyglądały, należy o nie dbać - trzeba je czyścić oraz konserwować. Jak to robić? Beton na ławkach oczyszczamy przez piaskowanie i naniesienie środka impregnującego, natomiast ławki drewniane powinno się regularnie olejować. Olej do drewna rozprowadza się za pomocą pędzla, wałka lub tamponu. Ławki powinny być gładkie i suche, jeżeli są szorstkie, należy je przeszlifować papierem ściernym. Po olejowaniu kolor staje się intensywniejszy. Taki zabieg powinno się powtarzać każdego roku. 

Ławki miejskie oraz parkowe łatwo ulegają zabrudzeniom czy innym uszkodzeniom - codziennie korzysta z nich wiele osób, ponadto są narażone na różne warunki atmosferyczne. Dlatego ławki, podobnie jak kosze uliczne powinno się regularnie poddawać konserwacji. Ważne, by wiedzieć o tym wcześniej i właściwie zaplanować wydatki -  czyli uwzględnić to w kosztorysie już na etapie zakupu. 

Dlaczego warto dbać o elementy małej architektury miejskiej?

Planując przestrzeń miejską, warto zdecydować się na zakup produktów, które będą trwałe i funkcjonalne, a przy tym estetyczne. Producent małej architektury AkpolPlus proponuje wysokiej jakości kosze uliczne oraz ławki żeliwne, które doskonale wpasują się w miejski krajobraz. Pamiętajmy jednak, że nawet najlepsze produkty mogą ulec zniszczeniu, jeśli nie będziemy prawidłowo o nie dbać! Jednak dzięki regularnemu czyszczeniu i konserwacji będą służyć przez długi czas, w dodatku zaoszczędzi się pieniądze, ponieważ nie będzie potrzeby zakupu kolejnych ławek czy koszy. Dobrze, by elementy małej architektury miejskiej tworzyły przestrzeń, która będzie funkcjonalna i przyjemna dla oka.